Jelikož je Norsko mojí srdcovou záležitostí, po zjištění, že Oslo dostalo nový vizuální vzhled, jsem neváhala ani minutu a sepsala pro vás o něm článek.
Hlavní město Norska Oslo prošlo kompletním rebrandingem. Získalo tak novou vizuální identitu, včetně nového loga, písma (Oslo sans) a designu, ve snaze vybudovat silnější vztah mezi obcemi a jejími obyvateli.
Norsko, které se v roce 2019 umístilo na 3. místě mezi nejšťastnějšími zeměmi světa, se může pochlubit vysokým standardem života, ale identita Osla byla často nejasná a vágní.
Novou vizuální identitu má na svědomí agentura Creuna. Hlavní projektant, Marc Ligeti, říká, že klíčová byla v tomto projektu především flexibilita a univerzálnost. Město požadovalo identitu, která by fungovala například i pro hudební festival mládeže, nebo pro vybírání daní či parkovacích lístků. Jde tedy o hodně různorodá využití.
Logo města bylo přepracováno poprvé od roku 1924 zjednodušenou a modernizovanou postavou svatého Hallvarda, který je patronem města.
Navržena byla také zcela nová barevná paleta. Škála barev byla zvolena byla tak, aby odrážela především panoráma města Oslo. Modrá barva vychází z tramvají a fjordu, zelená pak z parků a chráněných lesů a teplé a neutrální tóny jsou inspirované fasádami budov.
Vyvinut byl také tzv. Oslo sans. Písmo, které je středobodem celé vizuální identity. Oslo Sans je inspirován mnoha generacemi ulic v Oslu. Písmo se řídí principy univerzálního designu a je vytvořeno s utilitárním zaměřením, jehož cílem je být funkční a nadčasový, přesto dostatečně odlišný, aby ho bylo možné rozpoznat.
Celistvost celého designu pak zakončují zvolené tvary, které vycházejí z objektů často zakomponovaných do panorama města. Tyto tři základní tvary mohou být sestaveny nekonečným množstvím způsobů a jsou základní součástí konstrukčního systému města.
Ilustrace založené na výše zmíněných objektech
Za nás určitě velký palec nahoru. Z celkové vizuální identity čiší jednoduchost a zároveň originalita. Pokud byla hlavním zadáním od města flexibilita, tak v tomto případě bylo zadání dodrženo na 100%. I u nás by si některá města zasloužila podobně povedený design. Snad se něčeho stejně skvělého brzy dočkáme.
Budu se na vás těšit u dalšího článku.
Anet
0 komentářů