info@amcreation.cz

+ 420 774 941 211

info@amcreation.cz

+420 774 941 211

Cestovatelský deník | SLOVINSKO | 1. díl

od | Fotografování, Rady a tipy, Z našeho života

Když jsme přemýšlely, jak nejlépe využít volné dny o Velikonočních svátcích, zvažovaly jsme, zda objevovat krásy naší země, nebo zamířit do ciziny. Nakonec padla karta na Slovinsko. Obě máme rady krásnou přírodu, klid při odpočinku a cestování autem (pohodlí, soukromí). Všechny tyto věci se právě při cestě do Slovinska krásně snoubily. V tomto článku vám ukážeme místa, která ve Slovinsku stojí za vidění a nepořídit si zde snímek by byl skoro až hřích.

Návštěvu Slovinska jsme naplánovaly na 5 dní, které byly pro náš itinerář vcelku dostačující. Zprvu jsme měly obavy z dlouhé cesty autem, ale ve finále jsme si ji užily a braly ji jako další možnost poznávání. Trasu jsme zvolily přes Linz a Salzburg. Byla potřeba zakoupit rakouskou dálniční známku, která stála 247 Kč (u vozidel do 3,5 tuny) a osobně jsme si ji vyzvedly v ABA, Na Strži 1837/9, Praha 4. Na této trase vás čekají 3 placené tunely (Karawankentunnel – 7,4 eur,  Tauern a Katschbergtunnel – platí se dohromady 12 eur). Všude lze platit kartou.

 

Ubytování v Koperu | Piran

Ubytování jsme si zajistily přes Invii, protože cenově vycházel pobyt lépe než přes Booking či Airbnb a nemusely jsme se tím pádem starat o stravování, které bylo v ceně. Rozhodly jsme se pro Koper u pobřeží Jaderského moře. Nachází se zde několik památek na městském náměstí, a to konkrétně Prétorský palác, rotunda sv. Jana Křtitele, nebo katedrála Nanebevzetí Panny Marie. Nachází se zde také nejvýznamnější přístav v zemi. Pokud pominete několik průmyslových oblastí v okolí, užijete si tu velmi příjemnou atmosféru s nádechem Itálie.

 • Facebook
 • Pinterest

Po našem příjezdu do Koperu a ubytování se v hotelu Aquapark Žusterna jsme chtěly naplno využít i první den. Zamířily jsme proto nadšeně do sousedního města Piran. Bohužel na nás čekalo zklamání. Při plánování naší cesty jsme se nedočetly, že vjezd autem do města je pro turisty zakázán. To se nedočtete ani nikde v místě anglicky. Pokud se přeci jen rozhodnete do města autem vjet, počítejte s poplatkem 3 eura a možností zde být maximálně po dobu 1 hodiny. Předem ovšem varujeme, že je zde téměř nereálné zaparkovat. Pokud tedy plánujete město Piran navštívit, doporučujeme využít autobusovou dopravu.

Koper
 • Facebook
 • Pinterest
 • Facebook
 • Pinterest

Bled

Na druhý den jsme si naplánovaly výlet na ta nejznámější místa ve Slovinsku – první zastávkou bylo město Bled se stejnojmenným jezerem, které se nachází na soutoku řek Sava Bohinjka a Sava Dolinka. Jeho vznik se datuje na konec poslední doby ledové, kdy roztál Bohinjský ledovec. Okolí tohoto jezera tvoří lesnaté stráně pohoří Pokljuka a Jelovica, za nimiž vystupují Karavanky a hřebeny Julských Alp. Nejepičtější je zde jednoznačně ostrov pojmenovaný „Blejski Otok“, na kterém se nachází poutní kostel panny Marie se staroslovanským hřbitovem. Na tento ostrůvek jezdí přívoz, nebo si můžete zapůjčit loďku a dopádlovat si tam vlastními silami.

Na Bledu se připravte na velké množství turistů, a tím pádem i problém s parkováním. To byl ostatně problém ve Slovinsku obecně. Když už se vám podaří místo ukořistit, je placené. Na nevyhrazených místech pro parkování nedoporučujeme stát. Policie aktivně obcházela okolí a udělovala pokuty.

Jezero Bled
 • Facebook
 • Pinterest
 • Facebook
 • Pinterest

Bohijnské jezero

Nádherné, horami obklopené jezero Bohijn, které je největším jezerem Slovinska, nám vyrazilo dech. V některých místech je až 45 m hluboké a jeho délka je něco přes 4 km. Své kouzlo si udržuje především díky zákazu výstavby hotelů a stravovacích zařízení, a proto není komerční jako již zmíněný Bled. Jeho krásu jsme si vychutnávaly ze dvou míst. Pokud máte rádi soukromí, můžete kolem jezera najít nespočet skulinek se skvělým přístupem k vodě. Pro ty, kteří mají rádi společnost, je tu pár kroků od parkoviště travnatá plocha, kde si můžete roztáhnout deku a nasávat atmosféru. Pakliže jste turisté duší i tělem a plánujete si Bohijn projít celý po svých, připravte se na cestu v náročném terénu trvající zhruba 4,5 hodiny. Na své si zde přijdou milovníci cyklistiky, kolečkových bruslí, vodních sportů, plavání i rybaření.

Bohijnské jezero
 • Facebook
 • Pinterest
 • Facebook
 • Pinterest

Autovlak z Bohinjské Bistrice

Pokud si chcete ze Slovinska odvézt netradiční zážitek a prohlédnout si přírodu tak trochu jinak, rozhodně využijte “atrakce” Motorail. Jedná se o autovlak v severní části Slovinska vyjíždějící ze stanice Bohinjska Bistrica, který dále projíždí Podbrdo a Most na Soči.  Cena pro osobní vozidlo s řidičem je 14 eur + za každého dalšího spolujezdce 2,58 eur. Jízdní řád najdete na oficiálních stránkách https://www.slo-zeleznice.si/. Přiznáme se, že se v nás mísily pocity nejistoty, lehkého strachu a adrenalinu. Občas nám rychlost vlaku přišla vysoká, ale věřily jsme, že strojvedoucí ví, co dělá. Určitě vám tento zážitek můžeme doporučit, protože jej lze zažít opravdu málokde.

 

Autovlak
 • Facebook
 • Pinterest
 • Facebook
 • Pinterest
 • Facebook
 • Pinterest

Ve 2. díle vás zavedeme k našemu TOP místu ve Slovinsku. Oblasti Bovec s dokonalou Sočou. Uvedeme pozitiva i negativa, která jsme tu zaznamenaly. Rady, tipy, doporučení, které se vám můžou při návštěvě země hodit, a celkově zhodnotíme naši návštěvu Slovinska.

Vám, co se chystáte kamkoliv cestovat, přejeme šťastnou cestu a u dalšího článku brzy na viděnou.

Anet 

Pomohl Vám článek? Podělte se o něj – sledujte nás, sdílejte nás a posouvejte tipy mezi další nadšence!

Follows

Pomohl Vám článek? Podělte se o něj – sledujte nás, sdílejte nás a posouvejte tipy mezi další nadšence!

Follows

2 Komentáře

 1. Lenka

  To s tým parkovaním ma v Slovinsku tiež prekvapilo, ale na druhej strane v Ľubľane zasa chodilo veľa ľudí na bicykli. Aj tá masa turistov v pri Blede bola desivá. My sme sa ale vybrali na opačnú stranu jazera od mesta Bled a tam to už bolo oveľa lepšie: https://lenkasays.com/slovinsko-co-vidiet/

  Odpovědět
  • Aneta

   Zdravíme, Lenko, děkujeme za komentář a odkaz na článek. Rády si jej pročteme. 🙂 Slovinsko je tak nádherné, že člověk na všechny tyto “nepříjemnosti” brzy zapomene. Krásný den přejí A&M

   Odpovědět

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest