Vítám vás u nového článku. Dnes Vám představím 5 z 10 nejpopulárnějších fontů všech dob. Pojem font využíváme nejčastěji v typografii. Můžeme jej definovat jako kompletní sadu znaků abecedy jedné velikosti a jednotného stylu. Pro tento článek mu říkejme písmo. Písmo je součástí digitálního světa odjakživa a tvoří základní strukturu webových stránek a veškerých tištěných i elektronických materiálů. Přesný počet není vyčíslen, ale odhaduje se, že je na světě aktuálně něco kolem 300 000 různých fontů. Správně zvolený typ písma je velmi důležitý, protože jím můžete čtenáře/klienta buď přilákat, nebo naopak odradit.
Times New Roman (1931)
Kdo by neznal tak typické a hojně užívané písmo jako je Times New Roman? Jde o jedno z celosvětově nejpoužívanějších serifových typografických písem, jehož autory jsou Stanley Morison a Victor Lardent. Vzniklo roku 1931 pro deník The Times přetvořením jejich původního písma Times Old Roman. Poprvé byl nový Times použit v deníku The Times 3. října 1932.
Georgia (1993)
Autorem patkového písma Georgia je Matthew Carter a datuje se do roku 1993. Bylo vytvořeno přímo pro Microsoft Font. Je velmi jednoduché, elegantní a dobře čitelné. Font je inspirován písmem ze skotských románů z 19. století. Zajímavostí je, že v roce 2007 změnil deník The New York Times své standardní písmo Times New Roman na font Georgia.
Helvetica (1957)
Původní návrh vznikl pod rukama švýcarského designéra Maxe Miedinger v roce 1957. Jedná se o celosvětově neznámější bezpatkový font vůbec a od svého vzniku byl hojně využíván zejména pro svoji nadčasovost a jednoduchost. Písmo bylo původně pojmenováno Neue Haas Grotesk, ale později bylo změněno na nynější Helvetica. Za zmínku stojí, že písmo má ve svém logu mnoho známých firem jako například Olympus, Motorola, BMW, Kawasaki, Skype, Jeep.
Futura (1927)
Tvůrcem tohoto bezpatkového písma je Paul Renner a bylo navrženo ve dvacátých letech dvacátého století v Německu pro projekt s názvem New Frankfurt. Toto moderní písmo je založené na geometrických tvarech a ovlivnilo mnoho dalších designérů. Dodnes je využíváno zejména v reklamě a marketingu. Společnost Volkswagen Futuru používá léta jako své hlavní písmo.
Gotham (2000)
Tvůrcem fontu Gotham je designér Tobias Frere-Jones. Toto bezpatkové písmo vzniklo v roce 2000 a bylo vyvinuto pro profesionální použití. Od svého vzniku byl Gotham použit na mnoha pozoruhodných místech, včetně velkého množství materiálu kampaně vytvořeného pro prezidentskou kampaň Baracka Obamy v roce 2008 a federální volební kampaně Australské strany práce v roce 2016. Písmo bylo také použito jako základní kámen One World Trade Center, věže postavené na místě bývalého World Trade Center v New Yorku.
To bylo prvních 5 fontů z této dvoudílné série. Byl pro vás některý z nich nový? Nebo znáte všechny? Zanechte nám komentář níže, kde s vámi budeme rády diskutovat. 🙂
U druhého dílu se na vás budu těšit.
Anet
Hledám font pro svoji amatérskou knihu, kterou si chci nechat vytisknout. Jsem už z toho hotový. Tolik fontů jsem nečekal. Někdo doporučuje bezpatkový, někdo zase, že v knize jen patkový. Tak jsem si odstavečky asi v deseti fontech vytiskl a porovnávám to s knížkou, která se mi dobře četla. Uvidím.
Zdravíme somi,
zkuste se podívat na google fonts, což je knihovna čítající 991 bezplatných, licencovaných počítačových písem. 🙂 Třeba právě tam najdete to pravé.
AMcreation